Morph on - originale morphsuits!

Festivaler 2013

Festivallisten er lavet efter bedste evne og vi anbefaler at du selv checker med de enkelte arrangører vedr. datoer, tidspunkter og deltagende artister.

HJORTSHØJ FESTIVAL
17. –19. maj 2013 Hjortshøj

Deltagende artister ( gives med forbehold): Souvenirs • Foyn Trio • Henrik Hass • Gadjo Project • Karavana Band • Ras Bolding • The Ancient Momentum • Singvogel • Pinewood Benders • Erik Paaske Jam • Underskov

JELLING MUSIKFESTIVAL
23. –26. maj 2013 Jelling

Deltagende artister ( gives med forbehold): Nephew • Volbeat • Rasmus Seebach • Magtens Korridorer • Marie Key • Mads Langer • Shaka Loveless • Barbara Moleko • Christian Hjelm • Poul Krebs • Bryan Adams • Lukas Graham • Kato • 90'er Festen • Lars Lilholt Band • Malurt • The Rumour Said Fire • Black City • Flødeklinikken • Tolsgaard & Pretzmann • Jacob Bellens • Niels Skousen • NORDIC NOISE FESTIVAL 24. –25. maj 2013 København Deltagende artister ( gives med forbehold): 11th Street Kids • A Road To Damascus • Agent Fresco • Bullet Train Blast • Black City • Dance With Dirt • Echo Lips • Le Fox Holes • Into Century • L.a. Collection • Molly • Siamese Fighting Fish • Shotgun Revolution • Stella Blackrose • Surfact

KLANG FESTIVAL
25. maj – 1. juni 2013 København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Ryoji Ikeda • Decoder – [ensemble für aktuelle musik] • Ekkozone

DISTORTION
29. maj – 2. juni 2013 København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Eloq • Lulu Rouge • J.J. Wild • Eagerstunn • Jeff Mills • Total Freedom • Xosar • DJ TLR • Kassem Mosse • DJ Fitz • Primitive Art • Sea Punk Gang • Grup Ses Beats • D.I.R.T.Y. Sound System • Tim Sweeney • Ron Morelli • SvengalisGhost • DJ Harvey • Todd Terje • San Proper • Vinnie Who • Ryan Hemsworth • Daughn Gibson • Light Asylum • Adam Port • Anika • Boston Bun • Brodinski • Daniel Avery • Erol Alkan • Feadz • Job Jobse • Kate Boy • Mickey Moonlight • Olaf Boswijk • Pachanga Boys • Patrice Baümel • Riton • SebastiAn • Sound Pellegrino Thermal Team • Stassy • Zombie Zombie

ROSENHOLM FESTIVAL
31. maj – 2. juni 2013 Hornslet

Deltagende artister ( gives med forbehold): Lis Sørensen • Erann DD • Alberte & Ønskescenariet • Christian Hjelm • Mike Andersen • Bobo Moreno & KK Soulband • Michelle Birkballe • Stig Møller • The Boss - Tribute to Springsteen • Per Chr. Frost • Keith Austin • Sigurds Bjørnetime VI ROCKER 1. juni 2013 Tusindårsskoven, odense Deltagende artister ( gives med forbehold): Nephew • Burhan G • D-A-D • Turboweekend • Joey Moe

SKIVE FESTIVAL
4. –8. juni 2013 Skive

Deltagende artister ( gives med forbehold): Loreen • Johnny Madsen • Mads Langer • Specktors • Barbara Moleko • Volbeat • Nephew • D-A-D • Rasmus Seebach • Skunk Anansie • Shaka Loveless • Clemens • Kongsted • Poul Krebs • Go Go Berlin • Medina • Suspekt • The Floor Is Made Of Lava • Vinnie Who • Christopher

HAZE OVER HAARUM
6. –8. juni 2013 Harboøre

Deltagende artister ( gives med forbehold): Kim Larsen • Status Quo • Poul Krebs • Infernal • Panamah • Mads Langer • Johnny Madsen • Kandis • Svenstrup & Vendelboe

NORD-ALS MUSIKFESTIVAL
7. –8. juni 2013 Nordborg

Deltagende artister ( gives med forbehold): Marie Key • Clemens med Band • AnneDorte & Maria fra Tøsedrengene • Nabiha • Magtens Korridorer • Big Fat Snake • Allan Olsen • Flaskedrengene • Panamah • Neil Brophy • Billy Cross Band • The Boss • Smokie • Sys Bjerre • Lars Lilholt Band • Joey Moe • Infernal

ROCK UNDER BROEN
8. juni 2013 Middelfart

Deltagende artister ( gives med forbehold): Sanne Salomonsen • Medina • Tina Dickow • Magtens Korridorer • Alphabeat • Barbara Moleko

EDM CPH
8. juni 2013 Refshaleøen ,København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Tiësto • Hardwell • Rune RK • Alexander Brown • Kongsted • Toomany Lefthands • Tom Crane • Rasmus Hedegaard • Mike Hawkins • Dubai Daylight DJ's • Faustix • Jay Adams • Emil Lange • Dj er du dum eller hvad • Lilja Vs. Valentina • Le Gammeltoft • Sound Of Copenhagen • Peter Visti • Prins Thomas • Phil Mison • Moullinex • Acid Washed

LOVE IN
10. –13. juni 2013 Skarø

Deltagende artister ( gives med forbehold): Shaka Loveless • Love Shop • Hess is More • Julie Maria • The Eclectic Moniker • Kristian UFO Humaidan • Indians • Christian Hjelm • Rugsted & Kreutzfelt • Stig Møller Trio • Pligten Kalder • Johan Olsen & Torben Steno • Helsinki Poetry • Copenhagen Showband • The Great Malarkey • Jet Z • Mojo Risin' The Doors Tribute • Folkeklubben • Modspil • Strawberry Blonde • Son of Caesar • Far Away From Fiji • Dans & Lær • Fribytterdrømme • Første Forsøg

COPENHELL 1
4. –15. juni 2013 Refshaleøen, København

Deltagende artister ( gives med forbehold): King Diamond • Amon Amarth • Accept • Down • Testament • God Seed • In Flames • Every Time I Die • Illdisposed • Alice In Chains • Sabaton • Grave • Essence • Scarred By Beauty • Cancer Bats • Newsted • By The Patient • Malrun

NORTHSIDE
14. –16. juni 2013 Aarhus

Deltagende artister ( gives med forbehold): Kaizers Orchestra • The knife • Alt-J • Ellie Goulding • Portishead • When Saints Go Machine • The Eclectic Moniker • Fun. • Nick Cave & The Bad Seeds • Trentemøller • Nephew • Band of Horses • Arctic Monkeys • The Flaming Lips • Gogol Bordello • Bikstok Røgsystem • Spleen United • Bloc Party • Kings Of Convenience • Biffy Clyro • Keane • Modest Mouse • Rasmus Walter • Shaka Loveless • Phoenix • Daughter • Imagine Dragons • Tegan and Sara • Everything Everything • Passenger

KLØFTEN FESTIVAL
27. –29. juni 2013 Haderslev

Deltagende artister ( gives med forbehold): Therapy? • Uriah Heep • Oysterband • Poul Krebs • Lars Lilholt • Magtens Korridorer • Turboweekend • Infernal • Barbara Moleko • When Saints Go Machine • The Rumour Said Fire

THY ROCK
28. –29. juni 2013 Thisted

Deltagende artister ( gives med forbehold): Alphabeat • Danser Med Drenge • Hej Matematik • Johnny Madsen • Kato • Kim Larsen • Nephew • Rasmus Seebach • The Script • Christopher • Dúné • Onplugged • Outlandish • Peter Belli • Queen Machine • Stig Og Vennerne

ODENSE FESTIVAL
28. –30. juni 2013 Odense

Deltagende artister ( gives med forbehold): Newkey • Eline Lund • Pretty Maids • Paper Plane Factory • Lazy Jedi • Christian Brøns • To på Strenge • Midlands • Bad Boys of Boogie • Rocazino • Sanne Salomonsen • Mike andersen • Rasmus Thude med band • Peter og de andre kopier • Anna David • Folkeklubben • Michael Learns to Rock • A Vivid Youth • 8Ball feat. Gustav • Luke • Shaka Loveless •ZOO ME NOW • Outlandish • Chasing Bliss • Infernal • Converting to good • A friend in London

ROSKILDE FESTIVAL
29. juni – 7. juli 2013 Roskilde

Deltagende artister ( gives med forbehold): Wintergatan • When Saints Go Machine • Volbeat • Vatican Shadow • Unknown Mortal Orchestra • Ásgeir Trausti • Synd & Skam • Suuns • Slipknot • Sigur Rós • Savages • Rihanna • Queens Of The Stone Age • Pää Kii • Overthrow • Mother Lewinsky • Mokoomba • Kvelertak • Kreator • King Krule • Joey Bada$$ • Jam City • Indians • Holy Other • Highasakite • Goat • Foxygen • Flatbush Zombies • Efterklang • Dråpe • Disclosure • The Dillinger Escape Plan • Dead Can Dance • Danny Brown • Dakhabrakha • Daedelus – Archimedes Show • Chinese Man • Tego Calderón • C2c • The Bots • Bendik • Baby In Vain • Baauer • Animal Collective • Angel Haze • Anaal Nathrakh • Action Bronson • Kraftwerk • Marie Key • Of Monsters And Men • The Lumineers • Crystal Castles • The National • Compadre • The Woken Trees • Urban Cone • Ice Cream Cathedral • Navneløs • James Blake • Sohn • Holy Other • Andy Stott • Vatican Shadow • Suicidal Tendencies • Metz • Lower • Fidlar • Pissed Jeans • Iceage • Parquet Courts • MØ • Turbonegro • Black Rebel Motorcycle Club • Airbourne • Ensiferum • Mykki Blanco • Azealia Banks • El-P • Killer Mike • Laurel Halo • Bombino • Geomungo Factory • Nubanour • Dawanggang • Ondatrópica • Söndörgo • Tego Calderón • Krar Collective • Dead Rat Orchestra • Marcos Valle • Tyranny • Talbot • Nazoranai • Ekkozone • Henry Rollins • Lykke Li • Peter • Bjorn & John • Miike Snow • Coco • J. Åhlund • C2C • Disclosure • Numbers Label Night • UZ • Baauer • Miguel • The Bots • King Krule • John Grant • Quadron • Martin Ryum • Christian Hjelm • Eloq • Flume • Kris Kristofferson

NIBE FESTIVAL
3. –6. juli 2013 Nibe

Deltagende artister ( gives med forbehold): Nephew • the Floor Is Made Of Lava • rasmus Walter • the Blue Van • alina Devecerski • the Rumour Said Fire • magtens Korridorer • pink Floyd Projekt • queen Machine • marie Key • mads Langer • shaka Loveless • Bikstok Røgsystem • Rasmus Seebach • Infernal • Barbara Moleko • Orgi-E præsenterer Klamfyr Allstars • Panamah • Cee-Lo Green • Kesha • Kashmir • Alphabeat • Søren Huss • Fallulah • Niels Skousen • Rangleklods • Soluna Samay • Ham Den Lange • The Eclectic Moniker • Kaka • Frede Fup • Xander • CODY • Alex Nyborg Madsen • Flødeklinikken • Tolsgaard & Pretzmann • The Powls

SKAGEN FESTIVAL
4. –7. juli 2013 Skagen

Deltagende artister ( gives med forbehold): Buffy Sainte-Marie • Annisette & Savage Rose • Tina Dickow • Johnny Madsen • Melanie Safka • Bruce Guthro & Band • Oysterband • J P & the Seeger Session Band • Scrum • The Kilkennys • Tupelo (IRL) • Tom Donovan • Esben Kronborg • The Borderers • The Pigs • The Go Set • Rough Red • The Beggars

TUNØ FESTIVAL
4. –7. juli 2013 Tunø

Deltagende artister ( gives med forbehold): Bruce Guthro • Solomon Hicks • Bramsen • Amstrup & Svarrer • Vejgaards Tårnblæserlaug • Tradish • Scrum • H. P. Lange • Ole Frimer & Olav Poulsen • Nande & Sjöblom • Everybody's Talking • Sing Sing Sing • Esben Just Trio • Mike Andersen • Le Freak • Go Go Berlin • Bourbon Street Jazzband • Paul Harrison Band • Six City Stompers • Birgitte Soojin

COPENHAGEN JAZZFESTIVAL
5. –14. juli 2013 København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Chick Corea & the Vigil • Cassandra Wilson • Macy Gray & David Murray Infinity Quartet • Laura Mvula • Medeski • Martin & Wood • Bill Frisell & The Big Sur Sextet • Marcus Miller • Branford Marsalis • Charles Lloyd • Zakir Hussein & Eric Harland "Sangam"

METAL MAGIC
11. –13. juli 2013 Fredericia

Deltagende artister ( gives med forbehold): Dødheimsgard • Portal • Mortuary Drape • The Black • Iniquity • Artillery • Hobbs Angel Of Death • Vomitor • Black Oath • Wasted • Angel Of Damnation • Nocturnal • Emerald • Beastmilk • Martyr • Ketzer • Hellstorm • Horned Almighty • Corpus Mortale • Altar Of Oblivion • Death Rides A Horse • Pet The Preacher • Violentor • Trial • Convixion • Finger Of Scorn • Void Moon • The Vein • Roarback • Mold • Ironguard • The Nimbwits

VIG FESTIVAL
11. juli 2013 Vig

Deltagende artister ( gives med forbehold): Nephew • Thomas Helmig • TV-2 • Hej Matematik • NOAH • Shaka Loveless

SAMSØ FESTIVAL
17. –20. juli 2013 Samsø

Deltagende artister ( gives med forbehold): Die Herren • Go Go Berlin • Infernal • Kim Larsen • Mads Langer • Magtens Korridorer • Marie Key • Nabiha • The Savage Rose • TV-2

HENRY'S DREAM
18. –20. juli 2013 København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Molly Nilsson • Dead Skeletons

MUSIK I LEJET
18. –20. juli 2013 Tisvildeleje

Deltagende artister ( gives med forbehold): Den Sorte Skole • Marie Key • Vinnie Who • Ctm • Schultz And Forever • Cody • Mellemblond • Travelling Tribes • Munck/johnson • Indians • Cancer • Boho Dancer • Kenton Slash Demon GRØNKONCERT 18. –28. juli 2013 Kolding, Randers, Aarhus, Aalborg, Esbjerg, Odense, Næstved, København Deltagende artister ( gives med forbehold): Carpark North • Mads Langer • Magtens Korridorer • Medina • Nik & Jay • Wafande • Kato • Klumben & Raske Penge • Shaka Loveless • Lukas Graham

LANGELANDS FESTIVAL
20. –27. juli 2013 Langeland

Deltagende artister ( gives med forbehold): Thomas Helmig • Shaka Loveless • Saybia • Rasmus Seebach • Søs • Medina • De Glade Sømænd • Aura • Infernal • Pretty Maids • Alphabeat • Burhan G

NAKKEFESTIVALEN
24. –27. juli 2013 Rørvig

BORK HAVN MUSIKFESTIVAL
31. juli – 3. august 2013 Bork

Deltagende artister ( gives med forbehold): Kaiser Chiefs (UK) • Nik & Jay • Kim Larsen & Kjukken • Alphabeat • Lars Lilholt Band • Infernal • Mads Langer • Turboweekend • Rasmus Walter • Kaliber • Noah • 90ér Festen • Djämes Braun • Niklas • Barbara Moleko • Tørfisk • Go Go Berlin • Madam Blå & Poprockerne • Tom Donovan

GRIMFEST
1. –3. august 2013 Aarhus

Deltagende artister ( gives med forbehold): Tako Lako • Barbara Moleko • Pede B • DJ Noize • Mother Lewinsky • So-So Echo • Go Go Berlin • Kim And The Cinders • BliGlad • Turboweekend • Dance With Dirt • Jonny Hefty & Jøden • MØ • Sky Architects • 100% Max • Klepti Klepti • Flødeklinikken • The Broken Beats • Robudo • EaggerStunn • The Floor Is Made Of Lava • Complicated Universal Cum • Ibrahim Electric • Bottled in England • The Giant Fox • William Hunter Group

RINGSTED FESTIVAL
1. –3. august 2013 Ringsted

Deltagende artister ( gives med forbehold): Thomas Helmig • Østkyst Hustlers • Kato • Dirkjan Ranzijn • Barbara Moleko • Rasmus Seebach • Saybia • Love Shop • Rugsted & Kreutzfeldt • Noah • Backseat • A Rush Of Coldplay • Panamah • The Darkness • Go Go Berlin • Black City • Mads Langer • Back In Black • Rock Nalle • Nabiha • Sømændene • Big Fat Snake • Lis Sørensen • Rocket Citizen • Emilio • Anne Dorte & Maria Fra Tøsedrengene • Poul Halberg Powertrio • Queen Machine • Polkaholix • Highway Jam • Benjamin Led • Luux • Jason Svenstorp • Johns Guld • Jørgen De Mylius • Chillum Kludgroup • James Kayn • Jayke • Jimilian • Leeloo • Bakkesangerinderne • Hardinger/thorup • Esben Just Trio • 8ball • Nana Schwartzlose • Leeloo/salomonsen • Tobias Ingemann • Straw • Kim Stuckert

TRAILERPARK FESTIVAL
1. –3. august 2013 København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Rangleklods • CTM • When Saints Go Machine • Cæcilie Trier • Cancer • Vinnie Who • Cancer • Kenton Slash Demon • Benal

FREDERIKSSUND FESTIVAL
1. –3. august 2013 Frederikssund

Deltagende artister ( gives med forbehold): Barbara Moleko • The Savage Rose • Folkeklubben • Marie Key • Bryan Adams Tribute • Søren Huss • Fallulah • A Rush Of Coldplay

SMUKFEST
7. –11. august 2013 Skanderborg

Deltagende artister ( gives med forbehold): Prince • Kings Of Leon • Avicii • Thomas Helmig • Mew • Alabama Shakes • Tina Dickow • Turboweekend • Peter Sommer • The Floor Is Made Of Lava • Kashmir • Saybia • Beth Hart • Bikstok Røgsystem • Magtens Korridorer • Niklas • Anne Linnet Band • Christopher • When Saints Go Machine • Mads Langer • Marie Key • Savage Rose • Shaka Loveless • Reptile Youth • The Rumour Said Fire • The Raveonettes • Nabiha • Danser Med Drenge • The Blue Van • Dúné • Sko/torp • Roben & Knud • Anna David Feat. Darwich • Johnny Madsen Band • Hammer Of The Gods • Østkyst Hustlers • Frede Fup • Dope Skate Team • Dirch Dybbøl • Peter Og De Andre Kopier • Skriver & Bjarnesen Blues Band • Per Frost Band • Brinck • Shotgun Revolution • Aarhus Symfoniorkester • Go Go Berlin • Mzungu Kichaa • The Powls • Fler Farver • Almost AC/DC • Stig Møller Trio • Folkeklubben • New Habits • Von Dü • One Eyed Mule • Karen Mukupa • Mathilde Falch • Klezmofobia • Julie Maria • Eaggerstunn • Barbara Moleko • U$o • Vinnie Who • Poul Krebs • Panamah • Flødeklinikken • Joey Moe • Solange • MØ • Noah • Kristina Renée • The Eclectic Moniker • Fallulah • Infernal • Michael Learns To Rock • Sort Sol • STRØM 12. –18. august 2013 København Deltagende artister ( gives med forbehold): Blawan • Ital Tek • Major Notes feat. Dappa MC

ALIVE FESTIVAL
16. –17. august 2013 Thisted

Deltagende artister ( gives med forbehold): The Raveonettes • VETO • Fallulah • MØ • Christian Hjelm • Den Sorte Skole • Dråpe • The Late Great Fitzcarraldos • Schultz and Forever • Lars and the Hands of Lights • Workers in Songs • Folkeklubben • Bottled in England • Tales of Murder and Dust • Santiago • Mont Oliver

WONDERFESTIWALL
22. –25. august 2013 Slotslyngen, Bornholm 

Deltagende artister ( gives med forbehold): Veto • Vinnie Who • Specktors • When Saints Go Machine • Fallulah • MØ • Reptile Youth • Kashmir • DJ Static • Kristina Renée • Schultz and Forever • The Late Great Fitzcarraldos

TØNDER FESTIVAL
22. –25. august 2013 Tønder

Deltagende artister ( gives med forbehold): The Avett Brothers • Sinéad O'Connor • Flogging Molly • Billy Bragg • Mads Langer • Allan Olsen • Lukas Graham • Kate Rusby • Meschiya Lake & The Little Big Horns • Dervish • Pokey LaFarge • Hudson Taylor • Guy Davis • Admiral Fallow • Carolina Chocolate Drops • Lau • Jonas Alaska • The Barr Brothers • Red Molly • The Spooky Men's Chorale • Folkeklubben • Tupelo • The White Album

SCANDINAVIA REGGAE FESTIVAL
30. –31. august 2013 Refshaleøen, København

Deltagende artister ( gives med forbehold): Alborosie • Groundation • Mr Vegas • Svenska Akademien • Klumben • Raske Penge • Topgunn • Syster Sol • Eaggerstunn • Dani M • Admiral P • Helt Off • Raappana • Labyrint • Kabaka Pyramid • Kaka • Da Professor • Randy Valentine • Norrisman • Iba Mahr • Etzia • Jah Turban • Wendy Wonder • Fastpoholmen • Miss Relli • Amsie Brown • Lide Najs • Nico D • Danjah • Rhymes & Riddim • I-king • Cornstick • Bush Chemists • King Shiloh • Maffi • Speng Bond • Soom T • Ivah Sound • Ham Der Hasse • Deng Deng Hifi • Dan I Locks • Jugglerz • Million Vibes Sound • Youngblood Sound • Raggabalder • Blackout Dance Crew • Bubblin Crew • Tabanka Crew

Kender du til andre festivaler som du mener burde være på listen så send os gerne en mail!

Morphsuits.dk ønsker aller MORPH'ER go' fest uanset antal og valg af festival.